BIPBIP

Kończą się czasy, gdy na ludzi z zaburzeniami umysłowymi patrzyło się z politowaniem i wyższością, a inwektywy typu „świr” czy „psychol” świadczą dziś raczej o słabości nadawcy, nie adresata. Skala zjawiska zatrważa i jasno sygnalizuje, że choroba psychiczna może dotkną każdego.

Wiek, płeć, rasa, status materialny, pochodzenie czy IQ – to wszystko nie ma kompletnie żadnego znaczenia, gdy mowa o zdrowiu psychicznym. W tej kwestii wszyscy jesteśmy równi i jednakowo podatni na ewentualne jego zachwiania. Procesy zachodzące w umyśle milionera są identyczne jak w przypadku żebraka. Różnice tkwią w kontekście. O tym mówi hasło przewodnie tegorocznego Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego – obchodzonego 10 października, już od blisko trzech dekad – „Zdrowie psychiczne w nierównym świecie”.

O tym, że współczesny świat nierównościami stoi, napisano i powiedziano już wiele. Nie miejsce tu na szersze rozpatrywanie tego zagadnienia. Wspomnieć jednak trzeba, że w odniesieniu do zdrowia psychicznego nierówności przejawiają się dwojako. Z jednej strony ci mniej uprzywilejowani mają trudniejszy dostęp do leczenia. Z drugiej – nierówności te nierzadko stają się jednym z powodów coraz słabszego zdrowia psychicznego. Koło się zamyka, o czym głośno trzeba mówić nie tylko w tym dniu.

Jednocześnie przypominamy o tym, że nasze Centrum Zdrowia Psychicznego stoi otworem dla tych, którym owo zdrowie psychiczne doskwiera. Nasi psychiatrzy, psychologowie i terapeuci są dla Państwa, nigdy odwrotnie! Fakt, niekiedy trzeba trochę poczekać, ale to niczyja zła wola. Żyjemy bowiem w świecie nie tylko nierównym, ale i coraz bardziej trudnym, co w sposób wprost proporcjonalny przekłada się na zapotrzebowanie na tego rodzaju wsparcie, a co za tym idzie – na czas oczekiwania. Prosimy o wyrozumiałość i życzymy zdrowia. Nie tylko psychicznego.

10.10.2021, Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego

Strona internetowa Szpitala Miejskiego im. Jana Garduły w Świnoujściu wykorzystuje pliki cookie do obsługi strony oraz celów statystycznych. Korzystanie z witryny jest
jednoznaczne z zaakceptowaniem umieszczenia plików cookies w Pani(a) urządzeniu końcowym. W każdym momencie można zmienić te ustawienia.   Akceptuję