BIPBIP

Natura = radość

„Na każdym spacerze w naturze człowiek otrzymuje znacznie więcej niż szuka” – ta myśl szkocko-amerykańskiego pisarza i przyrodnika Johna Muira zawiera w sobie bezsprzecznie spełnioną obietnicę.

O drogocennym wpływie przyrody na naszą kondycję psychiczną napisano już tysiące tomów, a wyliczanie korzyści płynących z obcowania z nią mogłoby się właściwie nie kończyć: świeże powietrze; minimalizacja stresu; spokój; chwilowe wyłączenie się z szumu codzienności; odprężenie i kojąca cisza – przełamywana jedynie dźwiękami przyrody, a to dźwięki, które nigdy nie drażnią ucha; wartość poznawcza – w końcu od przyrody możemy się wiele nauczyć…

Projekt „Bliżej natury – więcej radości” powstał z przekonania o słuszności powyższych słów oraz z dbałości o dobrostan pacjentów z problemami natury [nomen omen!] emocjonalnej. Sesje terapeutyczne w otoczeniu zieleni – na komfortowych matach rozłożonych na trawie, w asyście relaksacyjnej muzyki imitującej odgłosy natury, przy wsparciu wykwalifikowanych terapeutek Anety Całus, Marzeny Kowalskiej (koordynatorki projektu) i Beaty Majewskiej oraz psycholożek Anny Michalak i Anny Mikołajczyk-Pacan – przynoszą efekty. Pacjenci otrzymują kawałek przyrody – przyszpitalny ogród pełen wysokich, szumiących traw – dla siebie, poznając bezpośrednio, niemal namacalnie jej zbawienne właściwości. Uczą się, jak osiągnięty w ten sposób spokój przekładać na rozmaite sytuacje w nie zawsze łatwym życiu codziennym. Budują więzi między sobą, co ułatwia im funkcjonowanie w otaczającej rzeczywistości. Nabierają też, zupełnie przy okazji, większej świadomości ekologicznej – obcowanie z naturą, korzystanie z jej dobrodziejstw może niekiedy sprowokować też pytanie: skoro ona nam tyle daje, co my możemy dla niej zrobić?

Strona internetowa Szpitala Miejskiego im. Jana Garduły w Świnoujściu wykorzystuje pliki cookie do obsługi strony oraz celów statystycznych. Korzystanie z witryny jest
jednoznaczne z zaakceptowaniem umieszczenia plików cookies w Pani(a) urządzeniu końcowym. W każdym momencie można zmienić te ustawienia.   Akceptuję