Szpitalne laboratorium, wtorkowy poranek, dzień jak co dzień. Niepokojący zapach i dym dochodzące z piwnicy sugerowały jednak, że to nie będzie dzień jak co dzień. Sprawa jest poważna. Uwaga, pożar!

Na szczęście powyższy wstęp nie opisuje sytuacji realnie niebezpiecznej, a jedynie ćwiczenia przeciwpożarowe. Zagrożenie było całkowicie kontrolowane,  a akcja miała na celu wypracowanie i utrwalenie u pracowników zachowań niezbędnych w momencie, gdy podobne niebezpieczeństwo się rzeczywiście wydarzy. Bo choć pożar był teoretyczny, przeciwdziałanie mu musiało mieć charakter jak najbardziej praktyczny. Pierwszy sygnał zapowiadający zagrożenie, powiadomienie o nim przełożonych oraz odpowiednich służb, sprawna ewakuacja osób znajdujących się w Laboratorium, zabezpieczenie budynku, ustalanie priorytetów (w przypadku Laboratorium – bank krwi) – lista zadań i procedur jest precyzyjna i wymaga precyzyjnej realizacji, z czego pracownicy i strażacy wywiązali się znakomicie. To bardzo dobra wiadomość, choć mamy nadzieję, że nigdy nie będziemy musieli mierzyć się z rzeczywistym pożarem i wykorzystywać tej wiedzy w praktyce.

Ćwiczenia przeciwpożarowe, 7 września 2021