Do Szpitala Miejskiego im. Jana Garduły w Świnoujściu trafi wkrótce sprzęt medyczny. To dwie sztuki ssaka medycznego, aparat do tlenoterapii przepływowej, waga stojąca oraz waga siedząca i wózek do przewożenia potraw.

Dzisiaj (poniedziałek, 21 czerwca) w Szczecinie Dorota Konkolewska, prezes Szpitala Miejskiego im. Jana Garduły w Świnoujściu podpisała ze Zbigniewem Boguckim, wojewodą zachodniopomorskim umowę na nieodpłatne użyczenie sprzętu medycznego. Koszt urządzeń to 33 tysiące złotych.

- Większość sprzętu trafi na Oddział Chorób Wewnętrznych. Urządzenia będą także używane na Oddziale Anestezjologii i Intensywnej Terapii oraz na Izbie Przyjęć. Aparatu do tlenoterapii przepływowej potrzebowaliśmy ze względu na pacjentów chorych na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc (POChP). To już trzeci taki aparat w naszej placówce. Był nam bardzo potrzebny. Nie wnioskowaliśmy o sprzęt, który miałby być nieużywany i trafić do magazynu. Należy pamiętać, że urządzenia medyczne tego typu muszą być utrzymywane w wymaganym przez producenta stanie technicznym i serwisowane, a to wiąże się z kosztami - tłumaczy Dorota Konkolewska, prezes Szpitala Miejskiego im. Jana Garduły w Świnoujściu.

Ssaki medyczne, czyli urządzenia do odsysania, używane są przez naszych medyków na salach pooperacyjnych na OIOM-ie, w sali kardiologicznej oraz na Izbie Przyjęć. Te, które przyznano nam w ramach umowy podpisanej z wojewodą, również trafią do wspomnianych miejsc.

Do szpitala trafią także dwie wagi: stojąca oraz siedząca. - W naszej placówce leczymy pacjentów otyłych oraz z niepełnosprawnościami. Okres lockdownu przyczynił się do pogłębienia problemów związanych m.in. z cukrzycą i chorobami układu pokarmowego. Stąd między innymi potrzeba pozyskania wagi siedzącej - dodają medycy ze świnoujskiego szpitala.

Sprzęt powinien trafić do świnoujskiej placówki w tym lub w przyszłym tygodniu. Wojewoda przekazał urządzenia 27 placówkom medycznym w naszym regionie, które były zaangażowane w walkę z COVID-19.