BIPBIP

Każdego roku u około trzech tysięcy osób w Polsce diagnozuje się guza mózgu. Objawy są różne. Tym najczęstszym jest ból głowy. Neurochirurdzy radzą, żeby zwracać uwagę na to jaki jest to rodzaj bólu. Jeżeli jest długotrwały i utrzymuje się, mimo podawanych leków, to warto udać się do lekarza.

Objawów jest więcej. Guz może rozwijać się miesiącami, ale i latami. Wśród objawów ogólnych są, oprócz wspomnianego bólu głowy, nudności i wymioty (nasilają się z rana), senność, zaburzenia pamięci, zawroty głowy, napady padaczkowe. Może dochodzić też do utraty przytomności. Natomiast wśród objawów ogniskowych należą m.in. zmiany w psychice, zaburzenia mowy, zaburzenia widzenia oraz niedowłady ruchowe i zaburzenia czucia.

Leczenie guza mózgu zależy od jego rodzaju. Może być operacyjne i nieoperacyjne. Wśród nowoczesnych technik jest metoda gamma knife, czyli technika radiochirurgiczna, refundowana przez NFZ, którą leczy się ok. 50 tys. osób rocznie w Polsce.

Najważniejsza informacja jest taka, że guz mózgu to nie wyrok. W Dniu Guza Mózgu neurochirurdzy przypominają więc o profilaktyce, o zdrowym trybie życie i o tym, że warto reagować na niepokojące objawy i poddawać się badaniom.

 

Strona internetowa Szpitala Miejskiego im. Jana Garduły w Świnoujściu wykorzystuje pliki cookie do obsługi strony oraz celów statystycznych. Korzystanie z witryny jest
jednoznaczne z zaakceptowaniem umieszczenia plików cookies w Pani(a) urządzeniu końcowym. W każdym momencie można zmienić te ustawienia.   Akceptuję