10 lipca 2018 r., w samo południe odbyło się w szpitalu odsłonięcie tablicy pamiątkowej poświęconej patronowi zakładu leczniczego Janowi Gardule. Lokalny bohater, żołnierz Armii Krajowej, lekarz medycyny, pełnił przez wiele lat funkcje kierownicze w świnoujskiej służbie zdrowia.

Szpital do roku 2008 nosił imię Alfreda Sokołowskiego. Od dziesięciu lat, decyzją ówczesnej Rady Miasta, Szpitalowi Miejskiemu w Świnoujściu patronuje Jan Garduła. Pomysł upamiętnienia osoby Jana Garduły wyszedł od samych pacjentów, którzy w rozmowach z personelem szpitala pytali o patrona jednostki leczniczej. Dziś, w towarzystwie Renaty Sobczyńskiej, przedstawiciela firmy Zdrojowej Invest - fundatora tablicy oraz współpracującego niegdyś z Janem Gardułą – dr n. med. Piotrem Kowalczykiem, nastąpiło uroczyste jej odsłonięcie.

Dorota Konkolewska