Świnoujski szpital to trzecia w województwie lecznica, w której podczas operacji raka piersi, stosuje się specjalną  gamma-kamerę . Dzięki temu urządzeniu jest większa szansa na to, że pacjentki nie będą miały amputowanych piersitłumaczy specjalista chirurg onkolog dr Jacek Kargul.

Dzięki  współpracy z chirurgami onkologami, w tym z profesorem Józefem Kładnym, specjaliści z Kolegium Lekarzy Chirurgów, wprowadzili do świnoujskiego szpitala nowoczesną metodę operowania nowotworu piersi. Warte ponad sto tysięcy złotych urządzenie, już w trakcie zabiegu wychwytuje najbardziej zagrożony i podejrzany o przerzut węzeł chłonny.

- Dzięki tej metodzie i bardzo czułemu aparatowi, jesteśmy w stanie zlokalizować pierwszy węzeł na drodze spływu komórek nowotworowych i tym samym zapobiec ewentualnym przerzutommówią chirurdzy. Twierdzą także, że świnoujski szpital może zostać przodującym popularyzatorem tej metody w regionie. Podobne operacje wykonywane są bowiem jedynie w dwóch specjalistycznych ośrodkach w Szczecinie. Operacje oszczędzające mają jeszcze wiele innych plusów. Pacjentki nie cierpią tak, jak po radykalnej amputacji. Nie występują przykurcze kończyn , czy obrzęki  limfatyczne. W Szpitalu Miejskim w Świnoujściu wykonano już trzy takie zabiegi. Podczas żadnej z nich nie amputowano całej piersi. – Jest to możliwe dzięki naszemu aparatowi i pracującym w zespole chirurgom onkologompodkreśla dr Jacek Kargul.

Przypomina, że w świnoujskim szpitalu, już rutynowo wykonywane są także operacje m.in.  nowotworów żołądka, jelita grubego i tarczycy. Zabiegów takich zazwyczaj nie wykonują szpitale powiatowe. Chorzy odsyłani są do większych ośrodków medycznych w regionie. Świnoujski szpital może rozszerzyć zabiegową dostępność, dzięki podpisanej dwa lata temu umowie ze Stowarzyszenim Kolegium Lekarzy Chirurgów.

To aż szesnaście podmiotów leczniczych, które zostały wyłonione w konkursie ofert na świadczenia zdrowotne w Oddziale Chirurgii i Poradni Chirurgicznej w Szpitalu Świnoujście.

Zgodnie z umową podmioty lecznicze mają za zadanie zabezpieczyć działalność medyczną wymienionych jednostek organizacyjnych zgodnie z harmonogramem świadczeń określonym przez Prezesa Szpitala, realizować świadczenia zabezpieczenia całodobowego oddziału, a także świadczyć usługi konsultacyjne na rzecz pozostałych komórek organizacyjnych. Zespół lekarzy wykonuje wszystkie rodzaje zabiegów operacyjnych w zakresie chirurgii ogólnej i onkologicznej. Idea pracy specjalistów z KLCH, polega na realizacji usług zdrowotnych w świnoujskim szpitalu , bez potrzeby wysyłania pacjentów , nawet z rzadką chorobą chirurgiczną do innych ośrodków w Szczecinie. Lekarze są w  stanie operować pacjentów w oparciu o własną kadrę lekarzy, a w przypadkach koniecznych -  przy udziale doproszonych do określonego przypadku klinicznego specjalistów będących członkami naszego Stowarzyszenia.

Świadczenia zdrowotne są realizowane w oparciu o umowy i kontrakty podpisane pomiędzy Szpitalem a NFZ.