BIPBIP

Szczepienia zakończono w roku 2018.
________________________________________________


Szpital Miejski im. Jana Garduły w Świnoujściu sp. z o.o. realizował „Program profilaktyki zakażeń wirusem brodawczaka ludzkiego w Gminie Miasto Świnoujście”, przeciw wirusowi HPV, który odpowiedzialny jest za powstawanie raka szyjki macicy.

Biorąc pod uwagę rekomendacje światowych i polskich towarzystw medycznych, podjęto decyzję o zaszczepieniu mieszkanek Świnoujścia z rocznika 2006, zameldowanych na terenie miasta Świnoujście. Program finansowany jest ze środków budżetu miasta Świnoujście.

KIEDY SZCZEPILIŚMY?

Szczepionka przeciwko zakażeniom wirusem brodawczaka ludzkiego HPV – Gardadil 9, była podana w dwóch dawkach:

  • I dawka - czerwiec 2018 r.
  • II dawka - grudzień 2018 r. 

CO TO JEST HPV?

Wirus brodawczaka ludzkiego (HPV, human papilloma virus) – wirus z rodziny papillomawirusów. Istnieje około 100 typów tego wirusa, z których część może być przyczyną łagodnych zmian w postaci brodawek na skórze, część powstawania łagodnych zmian w postaci kłykcin kończystych, a część nowotworów złośliwych, jak rak szyjki macicy i rak prącia.

Zakażenie HPV jest najczęstszą chorobą przenoszoną drogą płciową i większość ludzi przechodzi zakażenie HPV. U części osób zakażenie utrzymuje się co sprzyja rozwojowi raka głównie szyjki macicy, sromu, pochwy i ustnej części gardła. Raki związane z HPV stanowią 3,3% zachorowań na raka wśród kobiet i 2% wśród mężczyzn.

SPOTKANIA INFORMACYJNE

Zaplanowaliśmy dwa spotkania informacyjno-edukacyjne. Poprowadziła je lekarz, specjalista ginekolog-położnik lek. med. Renata Waszczuk a w trakcie szczepień informacji udzielać będzie specjalista pediatrii i neonatologii lek. med. Renata Panowek-Brzezowska.

Spotkania odbyły się:

  • 06.06.2018 r. o godz. 16:00 w Miejskim Domu Kultury Warszów przy ul. Sosnowej 18, 72-602 Świnoujście,
  • 07.06.2018 r. o godz. 16:00 w Sali Kameralnej Miejskiego Domu Kultury przy ul. Wojska Polskiego 1/1, 72-600 Świnoujście.
Strona internetowa Szpitala Miejskiego im. Jana Garduły w Świnoujściu wykorzystuje pliki cookie do obsługi strony oraz celów statystycznych. Korzystanie z witryny jest
jednoznaczne z zaakceptowaniem umieszczenia plików cookies w Pani(a) urządzeniu końcowym. W każdym momencie można zmienić te ustawienia.   Akceptuję