BIPBIP

Idea Budżetu Obywatelskiego jest prosta i ze wszech miar słuszna – to my, mieszkańcy, decydujemy o tym, czego chcemy, co uważamy za najważniejsze dla nas, a co wręcz za niezbędne. Mamy wpływ na otoczenie i na to, co nam ono oferuje. W tym roku na szczególną uwagę zasługują dwa projekty, za którymi stoi nasz szpital.

 

Chwała technologii

Można utyskiwać na wszechobecną i coraz bardziej zawłaszczającą nas technologię, ale nie sposób zignorować faktu, że medycyna bez niej nie istnieje, a najtęższe nawet naukowe umysły bezwzględnie potrzebują jej wsparcia. Co więcej – od technologii właśnie może zależeć nasze zdrowie i życie.

W tym roku jednym ze zgłoszonych przedsięwzięć jest projekt inwestycyjny „Technika dla zdrowia – zakup sprzętu i oprogramowania dla zapewnienia bezpieczeństwa i jakości opieki nad pacjentem”. Dziś, gdy zdrowie i życie cenimy jeszcze bardziej niż zazwyczaj, kwota miliona złotych potrzebna do realizacji tego projektu wydaje się być mało wygórowana.

Wśród priorytetów w zakresie sprzętu usprawniającego leczenie i zwiększenie bezpieczeństwa zdrowotnego mieszkańców specjaliści wymieniają:

  • przyłóżkowy, mobilny aparat RTG, umożliwiający diagnostykę pacjentów z niepełnosprawnością lub obłożnie chorych;
  • urządzenie do kompresji klatki piersiowej podczas reanimacji – sprzęt wydłużający tę reanimację, co znacząco zwiększa szansę przeżycia pacjenta;
  • Holtery ciśnieniowe i EKG – zwiększenie ich liczby spowoduje skrócenie czasu oczekiwania na diagnostykę kardiologiczną;
  • elektroniczna karta znieczulenia, czyli program monitorujący stan pacjenta podczas znieczulenia, co gwarantuje pełne bezpieczeństwo podczas zabiegu.

 

Zawsze w harmonii

Każdy z nas miewa kryzysy związane z pracą. A to szef nie taki; a to obowiązków zbyt wiele; a to nieporozumienia ze współpracownikami… Normalne. Ważne jednak, żebyśmy nie przeoczyli momentu, w którym zwyczajne zmęczenie staje się wypaleniem zawodowym.

Badania z lipca 2020 roku nie pozostawiają wątpliwości – aż 31% procent pracowników umysłowych dostrzega u siebie wypalenie zawodowe. Niemal jedna trzecia! To nie jest budująca informacja. Dodać też trzeba, że wypalenie zawodowe nie jest właściwe jedynie pracy umysłowej, potencjalnie może dotknąć każdego i dzieje się to coraz częściej. Wyczerpanie emocjonalne, zniechęcenie, podatność na infekcje, bóle głowy, bezsenność, powątpiewanie w swoje możliwości czy narastająca obojętność wobec pracy, a co za tym idzie – spadek efektywności… To tylko niektóre z symptomów niepokojącego zjawiska, które dopiero od niedawna WHO zalicza do schorzeń, a w którym naukowcy doszukali się szeregu podobieństw do… depresji.

„Harmonia w pracy, harmonia we mnie. STOP wypaleniu zawodowemu” – tak nazywa się drugi projekt, do wsparcia którego gorąco zachęcamy. Nie ma bowiem  co się oszukiwać – praca wypełnia większą część dnia człowieka czynnego zawodowego, co oznacza, że nastrój panujący w pracy oraz nasze nastawienie do niej ma niebagatelny wpływ na to, jaka jest ogólna atmosfera naszej codzienności. To naczynia połączone, gdzie harmonia wewnętrzna koresponduje z harmonijnym funkcjonowaniem w otoczeniu.

Trzon projektu to wyjazdowe warsztaty z psychologiem przeznaczone dla czynnych zawodowo świnoujścian. Zadaniem autorów projektu będzie po pierwsze ocena stanu psychicznego uczestników, a po wtóre – wyciszenie negatywnych emocji związanych ze stresem w pracy oraz wskazanie skutecznych możliwości radzenia sobie z tym problemem. Założony koszt projektu to 40 tysięcy złotych, ale, umówmy się – harmonia jest bezcenna.

Karty do głosowania znajdziecie Państwo w budynku głównym szpitala, w Centrum Zdrowia Psychicznego i w laboratorium. Można je także pobrać ze strony: https://szpital-swinoujscie.pl. Panie i panowie, czasu jest niewiele – głosowanie kończy się 5 października! Zatem, zagłosujcie na zdrowie!

Strona internetowa Szpitala Miejskiego im. Jana Garduły w Świnoujściu wykorzystuje pliki cookie do obsługi strony oraz celów statystycznych. Korzystanie z witryny jest
jednoznaczne z zaakceptowaniem umieszczenia plików cookies w Pani(a) urządzeniu końcowym. W każdym momencie można zmienić te ustawienia.   Akceptuję