BIPBIP

Poświęcono jej tysiące kilometrów taśmy filmowej, a o roli osoby cierpiącej na tę chorobę aktorzy marzą równie mocno jak o rolach Lady Makbet czy Hamleta. Jednak życie z chorobą Alzheimera w niczym filmu nie przypomina, nawet najlepszego.

Zaczyna się niegroźnie. Ot, zapomina się na przykład, gdzie odłożyliśmy telefon. Innym razem zaciera się w pamięci termin opłaty rachunku. Nic, w gruncie rzeczy strasznego, zdarzyć może się każdemu. W najlepszym razie na podobnego rodzaju „uchybieniach” się kończy i przybierają one miano zwykłego roztargnienia.

Gorzej, gdy zaczynają się nasilać i obejmować kolejne sfery życia – traci się orientację w terenie, a zagubione przedmioty odnajdują się w kompletnie nieoczekiwanych, wręcz absurdalnych miejscach; z trudnością odnotowuje się, jaki dzień tygodnia czy miesiąc mamy, a imiona bliskich przysparzają coraz większych trudności; umykają gdzieś ważne rocznice i wydarzenia, a do codziennych, doskonale znanych czynności podchodzi się jak do zupełnie nowych zadań… To jasny sygnał, że być może właśnie nadchodzi on, niechciany gość o nazwisku Alzheimer.

W Światowym Dniu Chorych na Alzheimera, tym swoistym „dniu niepamięci”, uwrażliwiamy szczególnie i prosimy – pamiętajcie o tych, których choroba ta dotknęła, dbajcie o nich. Tak trudno im żyć bez pamięci. Wasze wsparcie może im tę pamięć w jakimś stopniu zastąpić.

21 września 2021, Światowy Dzień Chorych na Alzheimera

Strona internetowa Szpitala Miejskiego im. Jana Garduły w Świnoujściu wykorzystuje pliki cookie do obsługi strony oraz celów statystycznych. Korzystanie z witryny jest
jednoznaczne z zaakceptowaniem umieszczenia plików cookies w Pani(a) urządzeniu końcowym. W każdym momencie można zmienić te ustawienia.   Akceptuję