W mijającym tygodniu kwietnia dzienna liczba zakażeń SARS-CoV-2 utrzymuje się w Świnoujściu na poziomie 4-7 osób. Na jej obniżenie wpływ mogą mieć kolejne punkty szczepień powstające w naszym mieście. Będą to Punkt Szczepień Powszechnych przy ul. Matejki 11 oraz punkt w Poradni Rodzinnej Małgorzaty Walerian.

Punkt Szczepień Powszechnych w Świnoujściu jest już niemal przygotowany na kontrolę pracowników NFZ, która została zaplanowana na 23 kwietnia. Sala w MDK przy ul. Matejki została odświeżona, przygotowane stanowiska do szczepień, uruchomione zostaną dwa numery telefonów do rejestracji. Jeśli kontrola NFZ wypadnie pomyślnie, punkt będzie mógł zacząć działać natychmiast, jak tylko otrzyma obiecane dawki szczepionek.

- W związku ze spodziewanym zwiększeniem szczepionek przeciw COVID-19 zaproponowaliśmy wojewodzie utworzenie trzech Punktów Szczepień Powszechnych, które mogłyby szczepić w sumie nawet około 1000 osób dziennie - mówi Prezydent Miasta Janusz Żmurkiewicz. - Ostatecznie będzie to jeden punkt, wyposażony w kilka stanowisk, w którym dziennie zaszczepi się kilkaset osób.

Punkt Szczepień Powszechnych obsługiwany będzie przez personel Szpitala Miejskiego i Wojskowej Specjalistycznej Przychodni Lekarskiej. Dla mieszkańców zapewniona będzie poczekalnia, w której będzie można wypełnić ankietę, a także sala obserwacji po szczepieniu z profesjonalną obsługą pielęgniarską, lekarską i administracyjną. Będzie mógł wydać 400 dawek szczepionek dziennie, czyli 2000 tygodniowo. Łącznie z obecnie działającymi punktami szczepień w Świnoujściu, pozwoli to na szczepienie 4000 osób tygodniowo. Organizacją punktów szczepień z ramienia Prezydenta Miasta zajmuje się Gabriela Flis-Niśkiewicz, naczelnik Wydziału Zdrowia i Polityki Społecznej UM Świnoujście. Poza PSP przy ul. Matejki 11 w planie jest otwarcie kolejnego, "regularnego" punktu szczepień w Poradni Rodzinnej Małgorzaty Walerian.

Jak zarejestrować się w PSP w Świnoujściu:

- poprzez całodobową bezpłatną infolinię 989

- za pomocą e-rejestracji dostępnej na stronie internetowej pacjant.gov.pl (IKP)

- za pomocą SMS pod numerami telefonów: 664 908 556 i 880 333 333 o treści „SzczepimySie”

- uruchomione zostaną dwa numery telefonów do rejestracji bezpośrednio w punkcie szczepień

Lista miejsc, w których można przyjąć szczepionkę przeciw wirusowi Sars-CoV-2:

1. Przychodnia lekarska Nova Med. – ul Dąbrowskiego 4, Rejestracja telefoniczna: 739 190 009  w godzinach 8.00 – 18.00. Zapisać się można także drogą elektroniczną e-mail: rejestracja@novamed.swi.pl.

2. Szpital Miejski im. Jana Garduły w Świnoujściu sp. z o.o., ul. Mieszka 17. Rejestracja telefoniczna: 91 32 67 404

3. Wojskowa Specjalistyczna Przychodnia Lekarska – Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej, ul. Kapitańska 8-8B, Rejestracja telefoniczna: 609 020 400

4. Uzdrowisko Świnoujście, ul. Powstańców Śląskich 1. Rejestracja telefoniczna: 798 650 855, 504 274 359, 504 817 728, 512 239 604. Rejestracja e-mail: pacjent@uzdrowisko.pl

5. Energetyk Sanatorium Uzdrowiskowe, Rejestracja telefoniczna: 91 321 24 83 wew. 100 oraz 91 321 24 83 wew. 516 w godzinach 9.00-14.00