60 osób przeszło 24 września badania densytometryczne w kierunku osteoporozy. Na badaniach pojawia się coraz więcej młodych osób. - Świadczy to o większej świadomości społeczeństwa - mówi Grzegorz Pozorski, elektroradiolog z mobilnej pracowni  densytometrycznej OSTEOBUS.

Komercyjne badania można było wykonać na terenie naszego szpitala w zeszłym tygodniu (24 września). Spośród 60 przebadanych osób u 15 stwierdzono osteopenię, a u siedmiu osteoporozę. Badania tego typu w Świnoujściu przeprowadzane są cyklicznie jesienią i wiosną. Od 10 lat cieszą się dużym zainteresowaniem.

- Można zauważyć, że na badaniach pojawiają się coraz młodsi pacjenci. Świadczy to o większej świadomości społeczeństwa - mówi G. Pozorski - Badania wykonuje się u pacjentów od ósmego roku życia. Aparat, którego używam jest jednym z najnowocześniejszych w Polsce - dodaje.

Ostebus współpracuje z ponad 80 podmiotami leczniczymi w Polsce. Jak tłumaczy G. Pozorski badaniu powinien się poddać każdy, kto miał jakieś złamania, u kogo na podstawie zdjęcia RTG jest podejrzenie choroby, ale też osoby o niskiej masie ciała, stosujące leki sterydowe, przechodzące choroby reumatologiczne czy endokrynologiczne, a także zmagające się z bólem kręgosłupa.

Tekst i fot. Bartosz Turlejski