Europejski Dzień Prostaty ustanowiony został przez Europejskie Towarzystwo Urologiczne (European Association of Urology - EAU) w 2006 roku. Ideą dnia jest zwiększenie społecznej świadomości na temat chorób gruczołu krokowego oraz promocja profilaktyki.

Rak prostaty jest jednym z najczęściej wykrywanych nowotworów wśród mężczyzn w Polsce. Badania wskazują, że aż 10 procent mężczyzn w 50. roku życia jest zagrożonych rozwojem tej choroby. Stąd podczas Europejskiego Dnia Prostaty promowana jest profilaktyka. Proste badanie u specjalisty oraz pomiar poziomu białka zwanego PSA (ang. Prostate-Specific Antigen), wystarczają, żeby wykryć nowotwór wcześnie, na uleczalnym etapie jego rozwoju. Każdy mężczyzna po 50. roku życia powinien przejść badania antygenu PSA w moczu!

Częstymi chorobami prostaty są także zapalenie gruczołu krokowego (nazywane również zapaleniem prostaty), które może wystąpić u mężczyzn w różnym wieku oraz łagodny przerost prostaty, który występuje u połowy mężczyzn po 55. roku życia.

Pracownicy Szpitala Miejskiego im. Jana Garduły zachęcają, żeby badać prostatę. - Zachęcamy do wizyt kontrolnych, również u naszych urologów. Czasami wstyd powstrzymuje nas przed wizytą u lekarza. Tymczasem, to właśnie wstyd, brak profilaktyki i wizyty u lekarza, który problem może rozpoznać odpowiednio wcześnie są sprzymierzeńcami chorób prostaty - mówią.